Awards

AWARDS!

2017 was the first year that we won the Chairman’s award at the Lakeview District competition.

In our 2016 Competition Season, FIRST Stronghold, we won the Imagery Award in honor of Jack Kamen at the Saint Joseph District Competition.

In our 2015 Competition Season, at both the Kentwood District and Gull Lake District competitions last year, Red Storm won the Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers for our clear-cut and precise business plan. A big thank you to our marketing team!

At our third competition in St. Joseph’s District, we won another award, the Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation, due to the seven autonomous modes our awesome programming team created!

In our 2014 Competition Season, Aerial Assist, at the Saint Joseph District Competition we won the Creativity Award sponsored by Xerox.

In our 2011 Competition Season, we were the 6th alliance captain at Niles District Competition and 7th alliance captain at West Michigan District Competition. We won the Highest Rookie Seed at the West Michigan District Competition.

Year Game Description Competition Ranking Awards
2017 FIRST Steamworks

(Gears and Balls)

Lakeview 1st Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 1

Chairman’s Award
Kentwood

(Hosting)

 2nd Pick of the 8th Alliance

Finished Qualification in Rank 24

 
Michigan State Championship – DTE Energy Foundation Division Finished at the end of Qualifications in Rank 14

2nd pick of the 7th Alliance 

 
FIRST World Championships – St. Louis Ranked 49th at the end of Qualifications

3rd pick of the 5th Alliance with fellow Michigan Teams, 5155 – The Bearcats & 226 – The Hammerheads and a team from the Chesapeake District, Team 449 – The Blair Robot Project

 
West Michigan Robotics Invitational    
Grand Rapids Girls    
2016 FIRST Stronghold

(Defenses and Tower)

Saint Joseph 6th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 10

Imagery Award in honor of Jack Kamen
Safety Star
Kentwood

(Hosting)

Finished Qualification in Rank 24 Judges Award
Woodhaven 2nd Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 3

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
West Michigan Robotics Invitational 7th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 10 

 
2015 Recycle Rush

(Stacking totes with bins and noodles)

Kentwood

(Hosting)

8th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 14

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
Gull Lake 3rd Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 4

Entrepreneurship Award sponsored by Kleiner Perkins Caufield and Byers
Saint Joseph 2nd pick of the 4th Alliance

Finished Qualification in Rank 26

Innovation in Control Award sponsored by Rockwell Automation
Michigan State Championships Finished Qualification in Rank 75  
West Michigan Robotics Invitational 1st pick of the 7th Alliance

Finished Qualification in Rank 15

 
2014 Aerial Assist

(Passing/Shooting)

West Michigan

(GVSU)

Finished Qualification in Rank 37  
Saint Joseph Finished Qualification in Rank 35 Creativity Award sponsored by Xerox
Safety Star
West Michigan Robotics Invitational 3rd pick of the 3rd Alliance  
2013 Ultimate Ascent

(Frisbee Shooting + Pyramid Hang)

Gull Lake 6th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 10

 
West Michigan

(GVSU)

Finished Qualification in Rank 29  
2012 Rebound Rumble

(Basketball + Bridges)

Gull Lake Finished Qualification in Rank 27  
West Michigan

(GVSU)

Finished Qualification in Rank 23  
2011 Logo Motion

(Tic-Tac-Toe + Mini-Bot)

West Michigan

(GVSU)

7th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 11

Highest Rookie Seed
Niles 6th Alliance Captain

Finished Qualification in Rank 13